Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Zasévání travníku

Samotné ruční zasévání se může uskutečnit teprve, když jsou vyřešeny všechny základní úkony (plánování, výběr travní směsi, důkladné připravení půdy). Pak si musíte uvědomit, že na správném setí záleží nejvíce. Nejvhodnější období na setí je podzim až konec srpna, začátek září, kdy je půda dostatečně prohřátá a semínka rychleji klíčí. Následně se tráva může v klidu vyvíjet během zimy, kdy se na pozemku tolik nepohybujeme. Zasévat se však může i na jaře (duben-květen), kdy ještě není takové horké počasí. Poté, co zasejeme semínka, je potřeba se o ně důkladně starat, protože v případě že semínka dostatečně nevyklíčí, bude trávník řídký a do budoucna se bude tato chyba špatně napravovat.

Osévání nových ploch určených pro trávník

1.) Když už je půda připravena k osetí, vezmeme si hrábě a jemně rozrušíme povrch.
2.) Na povrch začneme zasévat semínka trávy v daném množství, které udává výrobce. Nejlépe dvakrát do kříže. Semínka také můžeme smíchat s pilinami nebo s pískem pro lepší přehlednost osetí. POZOR:Nesmíte přehnat množství, protože by mohl trávník přehousnout a to by pak bojoval trávník sám se sebou o kousek světla.
3.) Rozhozená semena lehounlince zahrabeme ( opravdu jen 2 až 5mm - můžou trošku vykukovat), nebo je můžeme lehce posypat nějakou rašelinou nebo připravenou hlínou.
4.) Celou osetou ploch přejedeme párkrát válcem, semínka se lépe uchytí v zemi.
5.) Povrch důkladně zalijeme ( ale ne moc ať se semínka nevyplaví) a dále již na upravenou hlínu nevstupujeme.
6.) Po dobu klíčení semínek poctivě zaléváme, aby povrch nikdy nevyschnul ( v suchých dnech i 3x denně ) POZOR: Na tom velice záleží a projeví se to na konečném vzhledu trávníku - nedostatečné zalévání může vést k velmi řídkému porostu.
7.) Podle druhu trav začnou do týdne vyrůstat první výhonky a první sekání se můžeme provést od 3 týdnů stáří. Nejdříve sekáme trávu na trochu větší výšku a teprve časem snižujeme. V příštích pár měsících nesmíme novou travičku moc zatěžovat, protože se lehko uválí a není ještě dostatečně odolná vůči sešlapování. více v odstavci péče o mladou travičku

Osévání ploch po starém trávníku

  • Nejdříve zničíme stávající povrch nějakým chemickým přípravkem (Round-up, Touch-down).
  • Dále pokračujeme stejně jako při osévání nových ploch (můžeme už vynechat ničení plevelů).

Osévání ploch kolem novostavby

  • Většinou se ještě před stavbou odhrábne svrchní půda a odveze se někam jinam. Když tak neučiníte, může se stát, že půda se při stavbě znehodnotí (těžkými bagry - udusaná půda, odpady ze stavby - sutě)
  • Po dokončení stavby se naveze původní hlína a utuží se.
  • Dále pokračujeme stejně jako při osévání nových ploch (můžeme už vynechat zrytí půdy).

Vše o přípravě půdy před stavbou

Osévání zatravňovací dlažby

Nejčastěji se jedná o betonové ( jsou dnes i PVC ) zatravňovací prefabrikáty o rozměrech 60x40x10 cm. Používají se nejčastěji na parkovištích a příjezdových cestách, kde se krátkodobě zdržují nebo často přejíždějí těžší vozidla. Avšak dnes se vyrábí i plastové kvádry s velmi tenkými stěnami mezi jednotlivými otvory s vysokou nosností. Tenké stěny časem zmizí pod trávoua nadále je vidět jen souvislý trávník. Nezasvěcený člověk by ani netušil, že se pod ní skrývá zatravňovací dlažba. Stejně tak dobře jde i osázet velké spáry u normální dlažby. I u dlažby je tráva dobře chráněná proti rozjetí. Přesné vlastnosti a parametry jednotlivých druhů dlažeb nemohu uveřejňovat, protože každý výrobek je ojedinělý a svými vlastnostmi jedinečný.

  • Prefabrikáty položíme na pískohlinité podloží, aby tráva měla optimální hlínu pro růst.
  • Dále zasypte otvory kvalitní humusovou půdou a jemně utužte dlaní, ale ne moc (jinak stačí jen párkrát zalít vodou).
  • Hlína by měla být zapuštěna cca 0,5-1 cm pod okrajem, aby později jezdila auta jen po listových čepelích a ne po odnožovacích uzlinách.
  • Poté zasejte normálně osivo
  • Protože osivo nemůžete zasekávat hráběmi, stačí jen když semínka zasypete milimetrovou vrstvičkou humusové půdy.
  • Důkladně zasetou plochu zavlažte.
  • Po zasetí se starejte o semínka viz. článek Péče o mladou travičku

Péče o mladou travičku

Během prvních týdnů se musí tráva pravidelně zavlažovat- někdy i 3x denně za velkého horka, aby měla semínka dostatek vláhy na vyklíčení. Na osetá místa již nevstupujeme, nebo jen velmi opatrně, popřípadě menší plochy oplotíme. Dokud semínka trávy nevzklíčí, je možné, že se objeví ptáci a začnou vyhrabávat semínka. Tomu se dá předejít, když se na čerstvě oseté plochy položí propustná plachta z jemné tkaniny, ale jen do doby než vzejdou semínka. Poté již potřebují plné světlo. Sekat začínáme v době, kdy travička má alespoň 7cm výšky a dále každý další týden. Postupně snižujeme výšku seku na výšku, kterou jsme si vybrali. Celou první sezónu trávu využíváme jen mírně, né-li vůbec.

5 dnù stará tráva   12 dnù stará tráva
Travička stará 6 dnů po zasetí. Nejdříve vyrašily trávy jako jílek vytrvalý a jiné.   Travička 12 dnů po zasetí. Přibližně za dva dny bude možno travičku poprvé posekat. Nyní už vzklíčily skoro všechny druhy trav.
21 dnù stará tráva    
Správně založený zapojený trávník 25 dnů po zasetí. Již několikrát posekaný se pomalu může opatrně zatěžovat.    
Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2024