Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Navrhování travníku

Správné naplánování travní plochy Vám v budoucnu ušetří mnoho zbytečné práce s napravováním. Dopuštěním se častých při plánování chyb se zvětšuje potřebná doba údržby (např. sekáním). Trávník musí být hlavně ucelený a ne rozdrobený na malé plochy. Mezi největší chyby patří neplánovité zasazování kytek a stromů do trávníkové plochy a nakonec se stává z velké plochy jen slalom mezi stromy. Hlavní optický úkol trávníku je vytvářet kontrast ostatním kvetoucím rostlinám. Proto se plochy zakládají uceleně a kvetoucí skalky či skupiny rostlin se umisťují na okraje trávníku. Správně založený trávník se dá lépe využít ke sportovní ale i odpočinkové činnosti a bude lépe dotvářet krásu Vaší zahrady.

Optimální velikost trávníku

Velikost trávníku není nijak daná. Je jen závislá na rozloze pozemku, času na údržbu a také na obsahu peněženky. Ač se to nezdá, správně ošetřovaný trávník je velice náročný na čas a peníze. Celá zahrada nemusí být jen o trávníku, nezbytné jsou i jiné rostliny. Proto je velikost závislá na Vašich požadavcích. Jestliže máte malé děti, je dobré pro ně udělat malý, dobře přehledný koutek, kde bude vždy trávník vlivem častého a nešetrného zdupávání poškozován. Pokud bude trávník určen jen pro pár starších lidí bez dětí, stačí si udělat malý nazelenalý koutek na posezení. A tak dále by se dalo pokračovat dál. Při navrhování mějte na mysli skutečné možnosti finanční i časové. Je veliká škoda, když není dost času na krásný zdravý trávník a postupem času se z něj stává rozkvetlá louka.

Správný tvar trávníku

Všechny plochy by měly být ucelené ( ne jako na obrázku A ). Údržba celé zahrady se několikanásobně zvětšuje - musíte objíždět sekačkou každý stromeček, kličkovat mezi záhonky atd... Trávník má zdůrazňovat všechny jiné rostliny svou rozdílnou sytostí zelené. Rozkouskovaný trávník ztrácí kouzlo a nemůže se plně využívat. Představte si někoho, jak hraje badminton a musí stále dávat pozor na pozor na stromečky, který doslova trčí z trávníku, a neporazil je.

Obrázek B: Tato varianta je již podařenější. Plocha je ucelená, údržba trávníku je co nejvíc ulehčena. Práce se sekačkou je plynulá, není ani jedno místo, které je potřeba objíždět z několika stran. Větší plochy trávníku opticky zvětšují prostor a podtrhávají krásu a barvy okolních konifer a trvalek.

Správné zakončení trávníku

A) B)

Oba způsoby jsou správné. Jak obrázek A, tak i obrázek B jsou správně vyřešeny. Trávník musí být hlavně od záhonků nějak oddělen. V trávníku jsou ve velkém množství zastoupeny trávy výběžkaté, které se rozšiřují hlavně podzemními výhonky a rozrůstají se do šířek. Na kraje trávníku se zakopávají různé obrubníky nebo stačí okraje pravidelně zasekávat (je na to speciální rýč tvaru půlměsíce). Trávník se rychle rozšiřuje do šířky a za čas by Vám prorostl do celé skalky.

Správné umístění cesty

A) B)
A) - cesta opticky zmenšuje plochu
B) - cesta opticky zvětšuje plochu, není rovná - trochu zaoblená

Cesty mají nemalý účinek na optické vyznění celé zahrady. Správně udělaná cesta musí splňovat, jak funkční, tak i optické požadavky. Cesta půlící trávník na půl (přesně uprostřed) opticky zmenšuje travní plochu. Naopak cesta vinoucí se blíže jednomu okraji opticky zvětšuje.
TVAR: Cesty v zahradě by neměly vést přímo k objektu, nýbrž se k němu pozvolně vinout. Zaoblení cesty nesmí být nepřirozené a příliš velké, cesta by ztrácela svůj smysl a chodilo by se mimo ni.

Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2024