Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Rekonstrukce starých trávníků

Rozdíl mezi starou zaplevelenou trávou a trávou po vydařené rekonstrukci.Lidé se rozhodují pro rekonstrukci starého trávníku, protože stávající je už přece jenom vzrostlý a lze vynechat mnoho starostí okolo nového trávníku. Na rekonstrukci si můžete objednat firmu, máte-li dostatek peněz, nebo se můžete pokusit si trávník zlepšit vlastními silami. Bude Vás to ale stát mnoho úsilí a času. O to si víc budete výsledku vážit a budete na něj víc pyšný. V některých případech je nutno uvažovat, zdali nebude lepší varianta založit trávník úplně od začátku - viz zakládání. Při rekonstrukci trávníku, který je ve většině případů osídlen plevely, udělejte vše dle kapitoly údržba. K tomu se musíte zbavit dvouděložných plevelů: buď ručně ( což u větších ploch nepřipadá v úvahu ), nebo chemicky. Musí se vybrat chemické přípravky, které ničí jen dvouděložné rostliny. Protože tráva je jednoděložná, přípravek nemá na ní neúčinkuje. Přípravky se většinou nanášejí postřikem nebo práškem a nechají se působit alespoň 1 týden. Během toho týdne by se měl omezit pohyb po trávě (hlavně zvířata), protože tyto přípravky jsou většinou zdraví škodlivé. Po 1 týdnu se tráva poseče a důkladně shrabe. POZOR: Pár hodin po nanesení přípravku by nemělo pršet, jinak by se přípravek mohl smýt. Pokud se rozhodnete k rekonstrukci trývníku, nezapomeňte i na hlubokou aerofikaci.

Aerofikace (provzdušnění ke kořínkům)

Profesionální aerofikátor (ze stránky www.eurogreen.cz)Aerofikace je hluboké zařezávání ke kořínkům (až 6 cm) ostrými disky či noži, aby se lépe provzdušnila utužená půda. Zároveň se přeřezávají některé kořínky a to nutí trávu více se rozrůstat do šíře. Aerofikace se provádí jen u zdevastovaných, nebo velice zatěžovaných travních plochách jednou za několik let. Aerofikací se zhorší podmínky pro dvouděložné plevele, protože ty mají radši těžší utužené půdy. Aerofikace se provádí většinou strojově. Profesionální stroje jsou neúměrně drahé kvůli jedné rekonstrukci. Aerofikátor Vám doveze specializovaná firma, která se zabývá rekonstrukcí trávníků, provede aerofikaci a zase si ho odveze.

Pískování

Profesionální traktor na ošetřování travních ploch (ze stránky www.eurogreen.cz)Pískování je další stupeň rekonstrukce trávníku po aerofikaci. Prořezané díry se zasypávají pískem kvůli lepší vzdušnosti a nasákavosti aerofikované půdy. Písek do jisté míry vyrovnává menší nerovnosti na povrchu. Pískování je nejvhodnější provádět na podzim. Písek totiž slouží jako mouka na těstě a trávník se poté nezašlapává do bláta.
Pískovat se může i u zdravých trávníků, zlehčuje se tím těžkost půdy.

Válcování

Válcování nepatří mezi velmi nutné úkony. Ne každý trávník je potřeba válet jako např. golfové hřiště, fotbalové hřiště atd. Válením se upravuje rovnost povrchu, po zimě se utužuje promrzlá půda a.... čtěte dál

Odstraňování mechů a plevelů

Při odstraňování mechů a plevelů postupujte podle popisu v sekci údržba

Všechny obrázky jsou stáhnuté ze stránek www.eurogreen.cz www.al-ko.de a tudíž nejsou majetkem WebMastera.

Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2023