Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Choroby a škůdci trávníku

Mnoho let si nikdo nedělal starosti s chorobami a škůdci trávníku, nicméně existují a někdy už jeho uživateli i vadí (mění se barevnost trávníků, oslabuje se růst trav nebo se likvidují celé části trávníků).
Pro laika je velmi obtížné určit chorobu trávníku i způsob jeho ošetření. Je však užitečné vědět, že choroby trávníků jsou infekční nebo neinfekční. Infekční způsobují patogenní organizmy, které se za příznivých podmínek rychle šíří a zachvacují velké plochy trávníku.
Příčinou neinfekčních chorob jsou nevhodné podmínky pro růst trav (příliš suchá nebo příliš mokrá půda, příliš kyselá nebo zásaditá půdní reakce či nedostatek některých živin v půdě). Obecně lze říci, že správně založený a pěstovaný trávník je velmi odolný vůči chorobám.
Infekční choroby trávníku většinou způsobují nižší a vyšší houby, které se rozmnožují výtrusy. Choroba se výtrusy snadno a rychle přenáší na další rostliny v porostu. Původcem obvykle jsou různé rzi, plísně nebo sněti. Zasahujeme proti nim jednak fungicidními postřiky, jednak odstraněním příčin, které způsobují šíření houbové nemoci, a posilováním odolnosti trav pěstitelskými způsoby. Určit jak a kdy proti některé z chorob zasáhnout, je úkol spíše pro odborníka.

Rez travní (Puccinia graminis)

Se vyskytuje v pozdním létě a pozná se podle žlutooranžových nebo červenohnědých práškovitých kupek na listech nebo stéblech trav.

Plíseň sněžná (Fusarium nivale)

Plíseň sněžnáJe u nás jednou z hlavních chorob trávníků. Rozšiřuje se nejvíce na podmáčených místech trávníku dlouho pokryté sněhovou pokrývkou bez předchozího promrznutí půdy. Pozná se podle mrtvých, vybělených ploch o průměru až několik desítek čtverečních centimetrů blízko okrajů rozpouštějícího sněhu. Infikovaná plocha je pokryta šedobílým plísňovým povlakem. Nejvíce choulostivou trávou v porostu bývá jílek vytrvalý (Lolium perenne). K odolným druhům trav patří kostřava červená (Festuca rubra) a kostřava ovčí (Festuca ovina).

Boj proti plísni sněžné

Použití druhů trav s malou náchylností k plísni sněžné. V ohrožených místech nepoužít zvlášť náchylné travní druhy, jako třeba jílek vytrvalý a lipnice. Upřednostnění málo náchylných druhů, jako třeba kostřava červená a kostřava ovčí. Tráva a země nesmí být neustále nadměrně mokrá (vertikutovat, aerofikovat). Vyváženě hnojte, pravidelně sekejte a nesekejte na příliš nízký střih před zimou. Jakmile poškozená místa objevíte, je nejlepší toto místo vyrýpnout, aby se plíseň nerozšiřovala dál do jiných míst.

Čarodějné kruhy

Čarodějné  kruhyČarodějné kruhy jsou stojící houby (Basidiomycetes) rozšiřující se podhoubím kruhovitě v trávníku. Na plodnicovích kruzích se uzavírá podle vnitřku tmavě zelený travní kruh a nakonec kruhová zóna v které je tráva úplně mrtvá.

Boj s čarodějnými kruhy

Vyvážené hnojení, intenzivní provzdušňování země.

Ponravy

Pokud se v půdě trávníků přemnoží a nejsou přirozeně likvidovány ( např. ptactvem ), zbavujeme se jich zálivkou půdy vhodným roztokem insekticidu ( hubící prostředek hubící hmyz ).

Mravenci

Mravence obvykle nepovažujeme za výrazné škůdce trávníku, i když na propustných a písčitých půdách si stavějí různě velká mraveniště a nahlodávají trávy těsně nad povrchem půdy. Při větším výskytu narušují vzhled travnaté plochy.

Žížaly

Žížaly nelze počítat mezi škůdce trávníku, protože svou činností v půdním profilu travám prospívají. Někdy však neúměrně znečišťují povrch trávníku svými exkrementy (žížalinci). Ročně žížaly vynesou na povrch cca 5kg humusu na jeden metr krychlový půdy. Povrchová aktivita žížal se sníží provzdušněním vrchní vrstvy a přihnojením dusíkatých hnojivem.

Krtci

Krtci jsou jedním z nejváženějších škůdců. Bylo již popsáno mnoho metod, jak krtka v zahradě likvidovat nebo vypudit, ale žádná metoda není na sto procent účinná. V Anglii se dává přednost kočkám, které mají trpělivost vyčkávat, až se půda pohne, a krtka lapit. Z Francie pak pochází specifická rada: Získejte něco dobrého z katastrof, jejichž obětí jsou Vaše trávníky nebo záhony. Sbírejte půdu krtinců, která je velmi jemná, bohatá na minerální soli a ideální pro sazenice a pro přesazování rostlin do nových květináčů.

Ptáci

Ptáci patří mezi škůdce trávníků jen v počáteční fázi po výsevu travních semen, která vyklovávají. V tomto ranném období lze osetou plochu chránit blýskavými a pohyblivými plašítky nebo nataženými sítěmi. Vzrostlému trávníku už ptáci neškodí, naopak, mohou likvidovat larvy různého škodlivého hmyzu.

Psi a kočky

Psí běh a výkaly jsou hlavními problémy na trávníkuPsi a kočky (kočky méně) se rovněž počítají ke škůdcům trávníku. Zejména psi větších plemen mohou brzy trávník na zahradě zdevastovat svými silnými packami. Hlavně uvidíte téměř okamžitě kolem plotu nejčastější trasy, kudy pes běhá, když štěká na kolemjdoucí. Také jsou jednoznačně negativní psí exkrementy na trávníku, které se každý pes navíc snaží pudově zahrabat a přitom travní porost rozdrásává.
FENY:poškozují trávník močí (je koncentrovanější než moč psů a působí jako žíravina). Poškození se projevuje žlutými až hnědými skvrnami. V jejich středu jsou uhynulé trávy. Skvrny ohraničuje ještě lem vzdálenější, který tvoří tmavozelené trávy, což je zóna, kde už je moč v půdě zředěná a působí tedy jako hnojivo. Tomuto druhu poškozování trávníku lze čelit důkladnou zálivkou, kterou se vsáklá moč v půdě zředí, nebo opravou části zničeného trávníku.

Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2024