Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Sekačky na trávu

Sekačka vřetenová mechanická

První mechanická sekačka VŘETENOVÁ pochází z Anglie. Seká trávu na principu ostrého střihu stébel mezi dvěma břity. K výborné kvalitě střihu musí být vždy sekačka správně seřízena. Špatně seřízené břity se buď netočí, nebo naopak se přesně nedotýkají a trávu doslova "žmoulají". Vřetenové sekačky najdete jak mechanické, roztáčí se až při pohybu, nebo motorové. Menší ruční vřetenové jsou určeny pro menší trávníkové plochy s kvalitním anglickým trávníkem.

Sekačka rotační s košem - benzínový model

Sekačka ROTAČNÍ patří mezi nejpoužívanější sekačky na rodinné okrasné zahradě. Lehká manipulace, lehká údržba, průměrná pořizovací cena a hlavně rychlost sekání, to všechno vystihuje rotační sekačku. Na trhu najdete rotační sekačky v provedení s benzínovým nebo elektrickým motorem. Poslední dobou se objevují pokusy s bateriovou sekačkou. Přes všechny tvrzení o kvalitách bateriové sekačky, akumulátor rychle ztrácí kapacitu a sekačka není schopna posekat rozlehlou plochu najednou. Benzínové sekačky se hodí do zahrad s obtížným přívodem proudu, nedoporučoval bych je do rodinných zahrad. V porovnání s elektrickou sekačkou je benzínová příliš těžká - rozdíl až 8kg, hlučná a manipulace s benzínem je nepraktická. Na obrázku je vyfocena sekačka se sběrným košem. To zajišťuje kvalitní sběr posekané trávy, zabraňuje se tím plsťnatění trávníku a ušetříte si hrabání.

Rotační sekačka s bočním výhozem posekané trávy

Sekačka ROTAČNÍ S BOČNÍM VÝHOZEM je varianta pro nepříliš udržované trávníky, kde nevadí že posekaná tráva je vyhozena bokem a zůstává ležet na trávníku. Tento typ, jak už jsem se zmínil, je vhodný pro trávníky na chatách, loukách či velmi rozlehlých zahradách, kde by množství posekané trávy nebylo možné skladovat.

Sekačka se systémem mulčování

Sekačka ROTAČNÍ S MULČOVÁNÍM je zkombinovaná varianta sekaček se sběrem posekané trávy a sekačky s bočním výhozem. Ucpáním zadního otvoru tráva při sekání nemůže být vyhozen a je ještě speciálními noži několikrát před spadnutím do trávníku několikrát přeseknuta. Takto rozsekaná tráva se na zemi lépe a rychleji rozkládá a nevzniká plsťnatění.

Malá ruční strunová sekačka

RUČNÍ sekačka se hodí spíše jen k dosekávání trávníku. Jsou místa, kam se vozíčkové sekačky nedostanou, jako jsou okraje záhonu, u zdi a spousta jiných. Poté přistupují na řadu sekačky ruční. Ty jsou vybaveny většinou strunou a dostanou se doslova všude. Práce s nimi je však namáhavá a nepříliš pohodlná. Proto se práce s nimi omezuje na minimum.

Vznášedlová sekačka bez koše

SekačkaVZNÁŠEDLOVÁ najde stejné uplatnění v zahradě jako sekačka rotační. Vzduchový polštář nese sekačku na trávníkem a seká ho. Pohyb se sekačkou je lehký a plynulý, jen někdy sekačka ne moc dobře sbírá posekanou trávu. Na obrázku je vyfocena sekačka v provedení bez koše, ale i u tohoto druhu sekaček jsou typy s košem.

Solární a benzínová automatická sekačka

Sekačky SOLÁRNÍ a BATERIOVÁ se vyznačují svojí jednoduchostí, samočinností a cenou. Oproti klasické sekačce sekají tyhle dvě trávník úplně automaticky. Jen jednou za čas je potřeba je zkontrolovat. A jak to vlastně funguje? Okolo celé zahrady se do trávníku zakopou dráty pod malém napětí. Sekačka jakmile najede nad drát, otočí se na jiný možný směr. Sekačka solární nepotřebuje žádnou energii ze sítě - pohyb je napájen solární energií. Protože by se v naší zemi sekačka na solární pohon mnoho nezařadila, existuje její novější verze na energii ze sítě. Sekačka se nabíjí ve stanici, poté seká až do vybití akumulátoru a znova sama najde zdrojovou stanici a nabíjí se znovu. Velmi zajímavá je ale cena těchto sekaček - okolo 60 tisíc.

Traktor na sekání větších pozemků

TRAVNÍ TRAKTORY mají šířku sekání mezi 60 - 120 cm a tudíž se dají využít jen na velice rozlehlých zahradách nebo na veřejných prostranstvích. Sekání je velice pohodlné a komfortní. Můžete si přidělat do traktůrku přehrávač CD s měničem na 10 cédéček. Traktůrky jsou i velice variabilní, je mnoho nástavců na celoroční údržbu. S jedním traktůrkem a mnoho nástavci nahradíte skoro všechno jinou mechanizaci. Mezi základní nástavce obvykle patří: zametač chodníku, sněhová fréza, vertikutátor, aerofikátor, válec, valník a mnoho jiných.

Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2023