Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Plevel v trávníku

Plevel je velice pohyblivý pojem. Co může být považováno za plevel v trávníku, je jinde třeba žádaná rostlinka. Mezi nejčastější plevele v trávníku patří hlavně Smetánka lékařská, sedmikráska, jitrocel, jetelíček, šťovík a mnoho jiných. Každý druh se vyvíjí a rozmnožuje v jiném ročním období a odstraňuje se jiným způsobem. Nejčastěji se plevele odstraňují mechanicky, ale né všech se takto zbavíte. Nejspolehlivější metoda je chemicky. Ale o tom více v následujících odstavcích.

Jak odstranit plevel mechanicky?

Plevel je důležité odstranit i s kořeny. Pokud necháte kořeny v zemi a vytrhnete pouze nadzemní část, kořeny regenerují a za čas vyroste plevel znovu. Některých plevelů se dá zbavit mechanicky (sedmikráska, smetánka....), ale jsou i takové, které se odstraňují těžko jako třeba jetelíček. Na ten je potřeba použít chemii.

Jak odstranit plevel chemicky?

Chemie je nejúčinnější v květnu a červnu a pak v srpnu a září, kdy jsou plevele nejslabší a chemie nejvíc působí. Prostředek hubící pouze dvouděložné plevele se v podobě trávníkářského písku nebo postřiku nanese na postižená místa. Přípravek aplikujte na vlhký trávník nebo za rosy, přípravek se lépe uchytí na stéblech a na listech plevelů. Poté se nechá přípravek týden působit a během této doby se na trávník nesmí vstupovat -> přípravek by se setřel. Dávajte pozor hlavně na Vaše zvířecí miláčky, kterým by mohl přípravek přivodit zdravotní problémy. Po týdnu se trávník poseká sekačkou se sběrným košem, popřípadě ještě umyje od přípravku. Pokud se plevel nezničil je dobré procedůru opakovat znovu po nějakém čase.
POZOR: během působení přípravku může mít trávník jiné zbarvení - není to špatné znamení. Přípravek nanášejte přesně podle pokynů výrobce.

Jak předejít tvorbě plevele?

Plevelům se nedá nikdy úplně ubránit. Můžete ale jim ztížit podmínky pro rozmnožování. Vertikutací na jaře a na podzim se oddělují nízkolisté plevele od země a někdy i umírají. Častým sekáním během roku se velicestižuje život jednoletým plevelům. A nakonec nenechte plevele vylůíčit a vysemenit se, stačí často sekat a květy sbírat do sběrného koše sekačky.

Co je potřeba?

Budete potřebovat hlavně chemický prostředek. Při nanášení je nutné mít na rukou gumové rukavice, gumové boty a nejlépe na obličeji respirátor (přípravky jsou sypké).
K mechanickému odstraňování použijte vypichovadla (nebo starý šroubovák).

Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2023