Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Mechy v trávníku

Mechy jsou prvním ukazatelem, že není něco v pořádku. Mech je v trávníku celkem neškodný, ale jen do té doby než se začne rozrůstat a trávník se pomalu mění na mech.
Nejčastějším důvodem je zadržovaná vlhkost a stín či příliš nízké pH půdy. Ale i mechů se lze zbavit. Na začátek bych zkusil vertikutaci a odstranil mech mechanicky. Pokud se mech nadále tvoří, musí nastoupit chemie a nebo jiné prostředky. Chemie bývá úplně nejúčinnější a nejrychlejší. Používají se prostředky na hubení mechu ve formě prášku, který se nanáší na trávu.

Jak odstranit mech mechanicky?

Mech můžete vyškrábat jakýmkoli způsobem. Hodí se na to ostré vertikutační hrábě, ale postačí i normální.
Pokud vlastníte vertikutátor, použijte přednostně ho.

Jak odstranit mech chemicky?

Prostředek se v podobě trávníkářského písku nasype na postižená místa. Přípravek odebere mechu vláhu a ten poté uschne. Tento proces trvá obvykle 1 týden a během této doby se musí omezit pohyb po trávě, hlavně domácích zvířat. Za týden se suchý mech poctivě vyhrabe a je na čas vystaráno. Jestli se i poté mech opakovaně tvoří, musí se procedura znovu zopakovat, nebo předejít příčinám.

Jak předejít tvorbě mechu?

Mech tvořící se pod stromy lze odstranit prostřiháním stromů a tím zmenšením stínu. Stěnu u které se tvoří mech ale odstranit nemůžeme. Poté je třeba se poradit s odborníkem a popřípadě popřemýšlet o drenáži.
Protože se mech tvoří z důvodu velké povrchové vlhkosti, provádějte často špuntování - > do země se dělají díry asi 0,5cm šir. a 3cm hluboké. Vlhkost se lépe odpařuje.
Pokud vlastníte závlahový systém a tvoří se někdy mech, stačí jen zmenšit množství zálivky na poškozenou plochu.

Co je potřeba?

Budete potřebovat hlavně chemický prostředek. Při nanášení je nutné mít na rukou gumové rukavice, gumové boty a nejlépe na obličeji respirátor (přípravky jsou sypké).

Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2022