Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Travní směsi

Základní přehled travních směsí

Parková směs

pro reprezentativní a málo zatěžované plochy

Hřištní směs

pro velmi zatěžované plochy

Golfová směs

pro reprezentativní trávníky s možností častého sekání

Rekreační směs

pro zatěžované plochy ( dvorky, rodinné zahrady )

Stín směs

pro místa, kde není mnoho světla

Směs univerzální s příměsí plevele pro nereprezentativní trávníky (kolem chat, louky, ...)

Míchání travních směsí

Jak už jste určitě slyšeli, existuje nepřeberné množství druhů trav. Ty můžeme rozdělit na trávy přírodní a trávy uměle vyšlechtěné. Pro okrasné trávníky v zahradách se samozřejmě používají nejvíce trávy uměle vyšlechtěné a to z důvodu vysokých nároků. Správný trávník v zahradě má být hustý, krásně vypadající, nízko sečený a velice odolný vůči sešlapávání a suchu. Tradiční přírodní druhy by tedy jen těžko obstály. Kdo by chtěl mít trávník, který se seká 2x do roka a v létě sežloutne a až s prvními dešti zase chytne barvu. Takové trávníky se hodí spíše na zahrady u chat, nikoli k reprezentativním zahradám. Proto musíte dát veliký pozor na výběr travní směsi. Každá je odlišná a svým určením specifická pro určité zahrady. Každá směs je míchána z několika druhů trav a vždy byste si měli přečíst jaká to jsou. Jsou trávy, které jsou velice odolné, ale zase nejsou tak pěkné jako ostatní. Některé můžete často sekat na pár milimetrů a některé vydrží zase dlouhotrvající sucho. Výběr správné směsi je velice obtížný a je dobré se poradit s odborníkem, říct mu všechny Vaše požadavky na kvalitu trávníku. On Vám pak vybere tu nejvhodnější směs, případně Vám namíchá speciální směs jen pro Vás (trochu dražší varianta oproti tradičním směsím). Pokud nemáte čas se s někým radit, či hledat zahradníka, přečtěte si alespoň pozorně všechny vlastnosti hotových směsí.

Směs parková

Směs parková je určena, jak už název napovídá, pro parky a rozlehlé pozemky, kde nejsou často namáhána stejná místa. Je totiž málo odolná vůči sešlapávání a proto se nehodí pro malé zatěžované zahrady (výjimky jsou okrasné zahrady). Její výhody jsou, že vydrží dlouhou dobu bez vláhy a nemusí se často sekat.

Směs hřištní

Fotbalová hřiště vyžadují pevný a pružný drn odolný vůči sešlapávání a dobrou regenerační schopnost porostu po poškození. Jsou proto sestaveny výhradně z druhů, které nejlépe odolávají zátěži - z lipnice luční a jílku vytrvalého. Malý počet druhů ve směsi je vyvážen odrůdovou pestrostí. Směs pro tenisové kurty obsahuje převážně krátce a dlouze výběžkaté travní druhy a odrůdy, které tolerují nejen sešlapávání, ale i velmi nízké sesekávání. Nehodí se však do normálních zahrad, protože není příliš okrasná (lepší je rekreační směs)

Golfová směs

Požadavky na vlastnosti trávníků jednotlivých částí golfového hřiště se diametrálně liší, a proto se podstatně odlišují i osiva určená pro jejich zakládání. Společným znakem všech směsí pro golfové účely ale musí být špičková kvalita vybraných odrůd, neboť úroveň trávníků podstatně ovlivňuje i celkovou úroveň golfového hřiště. Optimální řešení pro konkrétní hřiště se domlouvá většinou individuálně, podle konkrétních podmínek daného hřiště. Golfová směs může být klidně i v zahradě, ale buďte připraveni na časově náročnou údržbu (časté sekání, hnojení, odplevelování).

Rekreační směs

Většina trávníků v obytném prostředí plní nejen estetickou funkci, ale slouží i pro rekreační účely. Je proto nutné, aby pěkně vypadaly a současně aby velmi dobře odolávaly běžnému zatížení. Ve směsích pro rekreační trávníky musí být vyvážený poměr mezi úzkolistými travními druhy okrasného charakteru a druhy dobře snášejícími sešlapávání, jako jsou jílek vytrvalý a lipnice luční.

Travní směs do stínu

Tato směs je vhodná pro plochy, na které se přes den slunce dlouho neusměje. Tyto místa jsou např. pod stromy, vedle domů, altánů. Směs je složena jen z druhů trav, které nepotřebují k vegetování mnoho slunečního světla a přesto vypadají svěže a není odlišná ani schopnost regenerace.

Travní směs do suchého stínu

Na trhu najdete směsi s označením "směs sucho". Jedná se o speciální směs druhů trav, které lépe snášejí krátkodobější suchá počasí. Směs klíčí po zasetí poměrně dlouho, protože neobsahuje rychle klíčící druhy trav. Tyto směsi jsou velice vhodné pro rekreační objekty (chaty), kam se jezdí jen jednou za čas (každý víkend) a přesto chcete, aby trávník přes léto i bez častého zavlažování vypadal svěže a udržovaně.

Luční směs

Jak už jsem se na začátku zmínil, luční směsi jsou určeny pro trávníky kolem objektů, kde se více vyjímá trávník přírodnějšího charakteru. Výhody jsou tu nesporné: trávník nemusíte sekat častěji než 2x do roka, nemusíte ho zavlažovat a ani odplevelovat. Do směsi se často přidává i příměs jetelíčku a časem se dostanou mezi trávy i jiné rostlinky ( bylinky ). Slovo trávník se spíše mění na slovo rozkvetlá louka, ale i to je něčí sen.

Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2022