Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Sekání trávníku

Sekání je velmi potřebná věc pro udržení kvalitního trávníku. Sekat lze všechny druhy trav, ale s jinou četností sekání během roku. Sekáním se zabraňuje trávě růst do výše a to prospívá jejímu odnožování ( - > růst do šířky ). Také se oslabují plevele, kterým se v trávníku nikdy úplně neubráníme. Nikdy nesekáme větší plochy strunovou sekačkou, neudržíme jednotnou výšku střihu. Jen u nových trávníků, kdy je potřeba ostrý střih, můžeme prvních pár sekání provést strunovou sekačkou, nebo kosou. Sekačku vždy udržujeme čistou, hlavně vyhazovací otvor. Zvlášť pravidelně udržujeme sekací nože ostré, protože účelem není drtit trávu, nýbrž ji čistě sekat.

Kdy sekat?

Sekat se začíná v druhé půlce března a sekačku můžete uložit ke spánku až v pozdním podzimu. Sekáme vždy jen o třetinu výšky trávníku, nejvíce o dvě třetiny - mohlo by dojít ke stresu trav, trávě odseknete zelené části rostliny. Pokud se Vám stane, že trávník přeroste, je lepší posekat trávník poprvé na vyšší střih a za 3 dny na normální výšku. Optimální výška seku je 3-6 cm a pohybuje se také podle druhu trav. Odzkoušejte si výšku, která Vám vyhovuje a na tu pak pravidelně sekejte.

Četnost sekání

Jak často budete sekat je jen na Vás a na požadavcích na kvalitu trávníku. Trávník, který se blíží k termínu louka (extenzivní), není potřeba sekat často. Aby se zachoval stávající porost, je potřeba ho alespoň 2x do roka posekat.
Trávník kvalitní, zdravý, krásně zelený potřebuje ke svému správnému růstu často sekat na nízkou střih. Četnost je závislá tedy jen na Vás a na množství volného času. Sekat je možné jednou za dva týdny až 2x za týden.

Jak správně sekat trávník

Trávník můžete sekat, jak je Vám to pohodlné. Ale jsou vyzkoušené způsoby, které jsou rychlejší a méně pracné. Pokud je trávník dobře založený jako se píše v kapitole navrhování trávníku a všechny plochy jsou ucelené a lehce udržovatelné, dá se plocha sekat plynule (Viz. obrázek vpravo). Sekat se začíná nahoře u okraje a pokračuje se podle šipek. Neboli obecně, sekají se nejdříve plochy na okraji a následně se seká postupně pás vedle pásu. Výhoda je v jednoduchosti. Nemusíte se vracet a se sekačkou couvat, jen jednoduše jedete stále dopředu.

Čím sekat?

Na trhu máte na výběr z mnoha druhů a značek sekaček. Na každý druh jsou kladeny rozličné požadavky na kvalitu střihu, četnosti používaní a samozřejmě rozlohy trávníku.

První mechanická sekačka "vřetenová" pochází z Anglie. Seká trávu na principu ostrého střihu stébel mezi dvěma břity. K výborné kvalitě střihu musí být vždy sekačka správně seřízena. Špatně seřízené břity se buď netočí, nebo naopak se přesně nedotýkají a trávu doslova "žmoulají". Vřetenové sekačky najdete jak mechanické, roztáčí se až při pohybu, nebo motorové. Menší ruční vřetenové jsou určeny pro menší trávníkové plochy s kvalitním anglickým trávníkem.
Sekačka ROTAČNÍ patří mezi nejpoužívanější sekačky na rodinné okrasné zahradě. Lehká manipulace, lehká údržba, průměrná pořizovací cena a hlavně rychlost sekání, to všechno vystihuje rotační sekačku. Na trhu najdete rotační sekačky v provedení s benzínovým nebo elektrickým motorem. Poslední dobou se objevují pokusy s bateriovou sekačkou. Přes všechny tvrzení o kvalitách bateriové sekačky, akumulátor rychle ztrácí kapacitu a sekačka není schopna posekat rozlehlou plochu najednou. Benzínové sekačky se hodí do zahrad s obtížným přívodem proudu, nedoporučoval bych je do rodinných zahrad. V porovnání s elektrickou sekačkou je benzínová příliš těžká - rozdíl až 8kg, hlučná a manipulace s benzínem je nepraktická.
RUČNÍ sekačka se hodí spíše jen k dosekávání trávníku. Jsou místa, kam se vozíčkové sekačky nedostanou, jako jsou okraje záhonu, u zdi a spousta jiných. Poté přistupují na řadu sekačky ruční. Ty jsou vybaveny většinou strunou a dostanou se doslova všude. Práce s nimi je však namáhavá a nepříliš pohodlná. Proto se práce s nimi omezuje na minimum.
Sekačka VZNÁŠEDLOVÁ najde stejné uplatnění v zahradě jako sekačka rotační. Vzduchový polštář nese sekačku na trávníkem a seká ho. Pohyb se sekačkou je lehký a plynulý, jen někdy sekačka ne moc dobře sbírá posekanou trávu. Na obrázku je vyfocena sekačka v provedení bez koše, ale i u tohoto druhu sekaček jsou typy s košem.
Travní traktory mají šířku sekání mezi 60 - 120 cm a tudíž se dají využít jen na velice rozlehlých zahradách nebo na veřejných prostranstvích. Sekání je velice pohodlné a komfortní. Můžete si přidělat do traktůrku přehrávač CD s měničem na 10 cédéček. Traktůrky jsou i velice variabilní, je mnoho nástavců na celoroční údržbu. S jedním traktůrkem a mnoho nástavci nahradíte skoro všechno jinou mechanizaci. Mezi základní nástavce obvykle patří: zametač chodníku, sněhová fréza, vertikutátor, aerofikátor, válec, valník a mnoho jiných.

Co s posekanou trávou?

Nejvhodnější je kompostování. Nesmí se ale shromažďovat do tlustých vrstev, tráva plesniví a pomalu se rozkládá. Proces rozkládání můžete urychlit střídavým vrstvováním se zeminou nebo minerálním substrátem. Posekaná tráva se dá také využít jako mulčovací materiál, který zabraňuje nadměrnému vypařování a prorůstání plevele (kolem stromů, pod keři).

Některé obrázky jsou stáhnuté ze stránek www.partner-flymo.cz www.al-ko.de www.husqvarna.cz a tudíž nejsou majetkem WebMastera.

Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2023