Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt
úvodník >>> Podzim s trávníkem
Podzim s trávníkem
Máme tu polovinu října a práce na zahradě pomalu končí. Po celou sezónu jsme se poctivě starali, aby trávník rostl, byl odolný a vypadal svěže. Proto ani na podzim neusneme na vavřínech a staráme se, aby trávník zimu přečkal v pohodě a neutkvěl velké újmy. Základní věci, co bysme měli udělat na podzim, lze pojmenovat jako: sekání, hnojení, vertikutace a popřípadě pískování.
Sekání
Sekáme pravidelně a postupně snižujeme četnost. Budeme sekat do konce října, za dobrého počasí i o týden až dva později. Také budeme postupně zvětšovat výšku střihu a poslední sekání provedeme na střední střih 3-5 cm, aby se přes zimu netvořily plísně a další choroby. Pokud vlastníte sekačku s mulčovací schopností, přepněte ji na normální chod a posekanou trávu sbírejte do koše a kompostujte.
Hnojení
Na zimu je potřeba trávník pohnojit a to hlavně hnojivy obsahující látky na lepší ochranu trávníku před zimou (např. Draslík-zvětšuje odolnost vůči mrazu). Ovšem i teď si dejte veliký pozor na dávkování.
Vertikutace
Vertikutace je skoro nejdůležitější činnost na podzim. Provedeme ji před koncem října, aby tráva měla možnost ještě před zimou trochu zregenerovat. Na jaře jsme vertikutovali jedním směrem a na podzim se má vertikutovat po směru kolmém na jarní. U velmi zaplevelených nebo zanedbaných trávníků provedeme vertikutaci v obou směrech najednou. Také na podzim nastavíme nože vertikutátoru na větší řez, ale pozor nepřežeňte to!!!-účel není trávník přeorat. Vyhrabané zbytky trav poté pečlivě sesbírejte a zkompostujte.
Pískování
Pískování je jen doplňkovou metodou. Na podzim v období častých dešťů je půda velice promočená a trávník se doslova zašlapává do bahna. Pískem docílíte alespoň částečné ochrany. Půda nebude na povrchu tolik vlhká a hlavně lepkavá.
Úpravy povrchu
Před zimou je také velice vhodné opravovat některé nedostatky na povrchu trávníku. Tím je myšleno dosypávání a podsypávání travních drnů. Použijte k tomu přesypanou odplevelenou kompostovou půdu, nebo přímo balenou půdu s hnojivem pro trávníky. Při nadzvedávání drnů nezapomeňte travní drny podsypat trochu více, aby vytvořily menší kopečky, protože půda se po čase a hlavně na jaře začne trochu propadat.
Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2020