Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Návrhy zavlažovacího systému

Návrh specializované firmy

Když si necháte systém navrhnout firmou, tak jste celkem bez starostí. Musíte se jen rozhodnout, jaké plochy budou zalévány a jaké prvky budete chtít použít (měřič větru, měřič srážek, ...). Firma za Vás obstará všechen materiál, plány a výkopové práce. Mají elektrikáře, kteří si lépe poradí i se znamotanějšími systémy. Také firma Vám dá roční záruku na celý systém a instalaci a dostanete slevy na po instalační servis (zazimování, odzimování, atd.).

Vlastní návrh zavlažovacího systému


Ukázka profesionálního rozmístění trysek.

Vlastní návrh a realizace Vás přijde na méně peněz než od firmy. Musíte si také rozhodnout, jaké budou použity prvky a jaké budou zalévané plochy. Rozmístění trysek se musí pečlivě připravit a dbát na to, aby se dodatečně překrývaly a nezůstávali mezi nimi nezalévaná místa. Jako další věc si musíte zjistit jaký je tlak vody a popřípadě rozdělit trysky do sekcí, nebo přidat tlakové čerpadlo. Pak si zvolíte z jakého materiálu uděláte rozvody vody do trysek (plastové trubky, tvrdé hadice-nesmí se v zemi zmáčknout). Plastové trubky se dají sehnat od 20 do 30 Kč za metr (bez DPH) a trvdé plastové hadice 20m za 1000 Kč (od Gardeny).
Trysky stříkají většinou do úhlu 90, 180, 270, 360 a nebo jsou nastavitelné (po 20 stupních). Můžete si vybrat mezi tryskami vysouvacími (teleskopickými) a pevnými (fixními). Zasouvací trysky se instalují do hloubky 15-20 cm pod povrch (protože je to zámrzná hloubka, musí se na zimu pečlivě trubky vysušit a vyprázdnit, pouští se do trubek vzduch-na zazimování si můžete najmout firmu). Potom si rozmyslete, jestli si Váš zavlažovací systém zelektrizujete. Počítače a elektronické kohoutky jsou dost drahé (v řádu tisíců).

Realizace závlahového systému

Doba zakopávání musí co nejkratší v případě, že instalujeme systém do hotového trávníku. Nejdříve si vyznačíme kudy budou vést trubky a vyřízneme travní drny. Ty položíme vedle na připravené fólie. Vykopeme jámu do potřebné hloubky (20-30 cm) a vložíme trubky (můžeme i do pískového lože). Zasypeme a utužíme zasypanou půdu. Vložíme drny, ale tak, aby dělali menší hrobeček (časem klesnou a vznikaly by propadliny). Potom zasypeme řezy humusovou půdou (můžeme přidat travní semena) pro lepší regeneraci. Za pár týdnů už ani neuvidíte, kde byly vykopané jámy. Nezapomeňte si přesně na plánku označit, kde vede potrubí, abyste je v budoucnu neúmyslně nepoškodili.

Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2022