Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt
úvodník >>> Léto s trávníkem
Léto s trávníkem
Rychlými kroky se blíží letní období spojované s pohodou a tak vytouženou dovolenou. Celá rodina si zabalí kufry a honem co nejdál do světa, nebo jen na chatu za tichem a klidem. Ale co dělat v období, kdy nejsme delší dobu doma a zahrada dovolenou nemá? Je to neřešitelný problém. Růst trávníku se nezastaví a strávit celé léto doma není skoro žádný odpočinek.
Co s trávníkem přes léto
Aby trávník příliš rychle nerostl, je lepší ho bezprostředně před odjezdem na dovolenou nehnojit a nijak nepodporovat v růstu. Hnojením se dodávají nejen živiny k růstu ale i mnoho jiných prvků. Správné kvalitní hnojivo by mělo obsahovat prvky na zlepšení odolnosti trav vůči stresům a to proti přílišnému sesečení, výkyvům teplot a přílišným teplotním extrémům jako je velká zima a horko. Proto by měl být trávník hnojen přes léto, aby snášel lépe období přílišného sucha. Ale nemusí se všechno přehánět. Trávníku se nic nestane, jestli se náhodou vynechá jedna dávka hnojiva. Některé trávníky nejsou vůbec hnojené a stejně rostou.
Závlaha
Další důležitá věc v období léta je zalévání. Jako každá rostlina i trávník potřebuje k růstu vodu. Tu ve větší míře vysává z hloubky kolem 15 - 20 cm, kam mu průměrně dosahují kořínky. V létě při větších vedrech je potřeba, aby trávník dosahoval kořínky do těchto hloubek, voda se totiž z povrchové vrstvy půdy poměrně rychle vypařuje a jednině ve větší hloubce se drží zásoby vody. Při zalévání by se tedy mělo dodržovat množství vody ma metr čtvereční, aby se voda dostala právě do hloubky kolem 20-ti cm. Platí pravidlo, že lepší je trávník zalévat méně častěji ale vydatněji než často a málo. Voda se z povrchové vrstvy odpaří a trávník zůstává skoro bez nové vláhy.
Sekání
I během léta je potřeba trávník pravidelně sekat. Některé publikace o trávnících tvrdí, že v létě je lepší výšku střihu trávníku až o 1cm snížit a některé zase že zvýšit. Já osobně nechávám střih stejný jako na jaře, možná při větším horku ho trochu zvýším. Trávník nesekáme při velmi vysokývh teplotách, nebo během poledního žáru. Lepší je počkat na večer, kdy je větší chládek. Během léta je taky velmi dobré používat při sekání mulčování. To je způsonb sekání trávy, kdy posekaná tráva je několikrát přeseknuta a rozdrcená padá do trávníku, kde se takto lépe rozkládá a nehrozí plsťnatění trávníku. Rozdrcenou trávou se trávník také přihnojuje a není potřeba ho tolik dohnojovat průmyslovými hnojivy.
Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2020